به پرشین فراز برج خوش آمدید.

صفحات گچی کناف

مواد تشکیل دهنده ی صفحات گچی کناف چیست؟

صفحات گچی کناف، مخلوطی از دو قاب گچ و گچ استاکو، دیگر افزودنی های مورد نیاز و آب می باشد که درون مخلوط کن مخلوط شده و بر روی نوار در حال حرکت  پخش می شود. بر روی نوار کاغذ مخصوص قرار دارد که نهایتا مواد کناف بین دو کاغذ قرار گرفته  و پس از برش کاری در اندازه ی استاندارد و معین به دستگاه خشک کن و سپس روانه انبار یا پروژه و بازار می گردد. در پشت پانل های گچی نوشته چاپ شده قرار می گیرد که تاریخ، محل و زمان تولید را مشخص می کند.

نشانه ها و علامت های صفحات گچی چیست؟

۱- کناف گچی معمولی با ۲ ضخامت ۵/۹ و ۵/۲ میلی متر با نام (RG) Regular Board

۲- کناف گچی مقاوم در برابر رطوبت (MR)moistur Resistat bord

۳- کناف گچی مقاوم در برابر اتش (FR)Resistant Board Fire

۴-کناف گچی مقاوم در برابر رطوبت و آتش(FM)fire & Maistare Resistant Bord

انواع متریال دیوار یا سقف گچی کناف چیست؟

انواع دیوار گچی کناف بستگی به محل و محیط آن مکان دارد و باید در نظر داشت که کاربرد ان با چه عنوانی می باشد.

  1. دیوار یا سقف (RG ) طوسی رنگ

برای محیط های معمولی و فاقد هر گونه رطوبت یا خطر بروز حریق استفاده می شود.اندازه  این صفحات گچی (۲۵۰×۱۳۰) و ضخامت ۱۲ میلی متر می باشد.

  1. دیوار یا سقف (MR) (سبز پر رنگ)

برای محیط های مرطوب استفاده می شود که از مواد گچی ضد آب و مواد فایبر گلاس تشکیل شده است. و در ضخامت  ۱۲ میلی متر و طول و عرض (۲۵۰×۱۲۰) تولید می شود.

  1. دیوار یا سقف (FR) قرمز رنگ

برای محیط هایی استفاده می شود که احتمال بروز حریق وجود دارد.

و نکته ی قابل توجه این است که صفحات گچی ضد حریق  (FR) تا یک ساعت در برابر حرارت مستقیم از خود مقاومت نشان می دهد ودارای ضخامت ۱۲ میلی متر و طول و عرض ۲۵۰×۱۲۰می باشد .

  1. دیوار یا سقف (FM) سبز کم رنگ

برای مکان هایی که احتمال بروز حریق و رطوبت و جود داشته باشد استفاده می شود و رنگ مخصوص این صفحات گچی سبز کم رنگ می باشد و ضخامت ۱۲ میلی متر و طول و عرض ۲۵۰×۱۲۰ می باشد.

در محیطی که رطوبت نسبی تا ۶۰%  وجود دارد از  پانل های RG و موقعیتی که رطوبت بیش از ۶۰% و کمتر از ۹۰% از پانل های MR استفاده و محیطی که از ۹۰%بیشتر است از پانل های آکوا استفاده می کنند. به پانل های آکوا پانل مسطح سیمانی گفته می شود.  برای برش این نوع پانل ها باید از دستگاه برش برقی استفاده کرد. برای برش پانل های گچی از کاتر کناف استفاده می کنیم و همچنین برای برش سازه های گالوانیزه اجرای کناف می توان از قیچی های مخصوص استفاده کرد. نکته ی قابل توجه این است که باید صفحات گچی و سیمانی بعد از برش با رنده  صاف و مسطح شود همچنین تمام سازه ها بدرستی و دقیق برش داده شود.

خواندن این مطالب به شما پیشنهاد می شود:
نمونه هایی از کناف کاری سقف

دیدگاهتان را بنویسید